Od 20 listopada 2021 do 31 marca 2022 roku trwał Sezon 6 Pucharu Świata IFFSJ. Obfitował on w wiele konkursów, emocje i wielkie zaskoczenia. Czas go podsumować!

Rozpoczęliśmy od dwóch konkursów indywidualnych w Niżnym Tagile. W tej miejscowości dublet nieoczekiwanie zdobył Ser, wcześniej niemający większych osiągnięć. W następnych zawodach indywidualnych w Kuusamo jednak nowy lider PŚ nie wystartował - wygraną natomiast cieszył się Madness. Na Rukatunturi odbyły się także rozgrywki drużynowe - triumfowali Czesi. Za sprawą podróży do Szwecji w Oernskoeldsvik wygrał Bartejoo, a w Falun 100 punktów od klasyfikacji generalnej trafiło do SwordskiegoPL. W Klingenthal dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawał Pączek - nowy posiadacz żółtego plastronu. W Engelbergu po dyskwalifikacji Kingpina zwyciężył Kuba303. Później, w tym samym miejscu odbył się konkurs czwórek - wygrał zespół Paranormal Team.

Przed Turniejem Czterech Skoczni rozgrywane były Mistrzostwa Polski i International Championship. Tytuł mistrza kraju nad Wisłą trafił do Kuby303, natomiast wśród obcokrajowców wygrał NeckDeep. Później rozpoczął się TCS. Pierwszym liderem w walce o Złotego Orła był Fine Domin - triumfator konkursu w Oberstdorfie (jednoseryjnego i przeniesionego na mniejszą skocznię, co wzbudziło kontrowersje na serwerze). W powtórzonych zawodach w Garmisch-Partenkirchen na pierwszej pozycji uplasował się natomiast Osccar. W Innsbrucku wystartowała największa ilość zawodników podczas sezonu - najlepiej ze wszystkich skakał tym razem Kingpin. Jego osiągnięcie zostało jednak przyćmione przez nagłe i nieoczekiwane odejście Pączka. Na zakończenie TCS w Bischofshofen pierwsze miejsce zajął powracający w wielkim stylu Kapok23. Ostatecznie trofeum za bycie najlepszym skoczkiem niemiecko-austriackiego cyklu zgarnął Kuba303.

Następnie Titisee-Neustadt i wygrana Orki. Konkurs tem był przygotowaniem do rozpoczynającego się Ski de Poland. Na start Średnia Krokiew - na tym obiekcie pierwszy był Kuba303. W Szczyrku drużynowo najwyżej w tabeli była Kanada. Wisła to miejsce triumfu Bartosza Dechnika, natomiast najlepszym skoczkiem w Zakopanem na skoczni HS140 był Fine Marcin. Posiadaczem tytułu zwycięzcy SDP okazał się Fine Sebx.

Przed Igrzyskami Olimpijskimi odbyły się konkursy w Sapporo i w Willingen. W Japonii wygrał Kuba303 - nowy lider PŚ. Niemiecka skocznia to natomiast miejsce rozgrywania zawodów par - najlepiej pokazali się Niemcy.

Później najbardziej wyczekiwana impreza sezonu - Igrzyska Olimpijskie w Zhangjiakou. Złoto za KO Competition zdobył Ankatu. W zmaganiach dwójek najlepsi okazali się reprezentanci Paranormal Team. Konkursy 1-minutowe to z kolei wygrane Gr1Z-a i Kuby303. Drużynowo triumfowali Polacy i Kanadyjczycy. Indywidualnie mistrzami olimpijskimi zostali natomiast mikus123 i Fine Rafał. W klasyfikacji medalowej najlepszy dorobek mieli administratorzy OFSJT z Paranormal Team.

Po IO karuzela PŚ przeniosła się do Rasnova, gdzie wygrał pochodzący ze Słowenii alles333. Ostatnie skoki przed RW Air odbyły się w Szczuczyńsku, gdzie wyższość nad rywalami pokazał Fine Marcin. Skandynawski turniej wystartował od ,,drużynówki" - najlepiej skakali Kanadyjczycy. W Oslo wygrał svr, a w Trondheim po raz pierwszy w swojej karierze najwyżej na ,,pudle" był Alek. Lillehamer tym razem było szczęśliwe dla wygranego Matraka. W Vikersund z dużą przewagą triumfował Orka, co pozwoliło mu także na ostateczną wygraną w RW Air.

Ostatni akord sezonu to Ski Flying Supercup na największych skoczniach. W Vikersund i Harrachovie wygrywał Kuba303. Na Kulm musiał się on jednak zadowolić drugim miejscem za ziołem. W Oberstdorfie najwyżej uplasował się Czech - Johnny31, a w Ironwood pierwszy raz w karierze 100 punktów do klasyfikacji generalnej zdobył Fine Sebx. W Planicy drużynowo wygrali Włosi, a indywidualnie w ostatnim konkursie sezonu wszystkich pokonał ich reprezentant - Matrak. Był to też ostatni start w PŚ trzech legend serwera - Fine Klimasa, Fine Marcina i Fine Rema. Cała trójka ogłosiła bowiem zakończenie swoich karier. Z kolei całe SFS zdominował Kuba303.

Kryształową Kulę wygrał Kuba303 (1389 pkt) przed Matrakiem (791 pkt), Fine Marcinem (762 pkt), Fine Sebxem (743 pkt), Pączkiem (682 pkt), Gr1Z-em (670 pkt), Przemem (663 pkt), Majorskym (656 pkt), Orką (571 pkt) i Madnessem (551 pkt).

Puchar Narodów zdobyli Kanadyjczycy (3700 pkt) przed Czechami (3476 pkt) i Polakami (3218 pkt).

Autor: svr

FOLLOW
US
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram